دات نت نیوک

نمایشگاه عکس‌های تاریخی «سوگ‌واران»

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
نمایشگاه عکس‌های تاریخی «سوگ‌واران»

نگارخانه لاله و موزه عکسخانه شهر در اقدامی مشترک و هم‌زمان نمایشگاهی از عکس‌های تاریخی مرتبط با ایام محرم را با عنوان «سوگ‌واران»  برگزار می‌کنند.


یکی از ویژگی‌های برجسته عکس‌های تاریخی، ثبت وقایع و سندی برای شناخت و بررسی دوران گذشته است. از آغازِ ورود عکاسی به ایران در دوره قاجار به تدریج برخی از عکاسان توانستند رفتارها و آئین‌های جمعی مردم را ثبت کنند. یکی از این آئین‌ها، سوگواری برای امام حسین(ع) است. تصاویر زیادی از آیینهای سوگواری در عصر قاجار و پس از آن به جای مانده است. در این مجموعه  برگزیدهای از چندین دوره تاریخی و تصاویری از هیات‌های عزاداری، تکیه‌ها، دسته‌های سینه‌زنی و آئین تعزیه انتخاب شده است.

نمایشگاه عکس «سوگواران» در دوبخش، شامل 3۲ تصویر با چیدمانی تازه در نگارخانه لاله و بخش دیگر شامل 2۳ تصویر درموزه عکسخانه شهر برگزار می‌شود. این مجموعه‌ها و اسناد تصویری روایتگر دوران گذشته و ارادت مردمان ایران زمین به امام سوم شیعیان است که این موضوع همیشه در طول تاریخ ساری و جاری بوده است. با این تصاویر در تاریخ سفر می‌کنیم و با تجربیات زیسته پیشینیان آشنا می‌شویم. امید است که این رویداد زمینه‌ای برای توجه به مسائل تاریخی، مردمنگاری و جامعهشناسی فراهم آورد.

آیین گشایش نمایشگاه روز دوشنبه 3 مهر ماه1396 ساعت 16 تا 19، هم‌زمان در موزه عکسخانه شهر و نگارخانه لاله برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ 4 مهرماه تا 9 آبان ماه(به غیر از ایام تعطیل) برای بازدید از نمایشگاه به این دو مرکز مراجعه نمایند.

موزه عکسخانه شهر: بازدید: 4 مهر تا  9 آبان 1396 /  ساعت 9تا 13-14تا  17 / پنج شنبه 9 تا 13. 

نشانی: ميدان هفت تیر، خیابان بهارشیراز، میدان بهارشیراز، ضلع جنوب غربی

نگارخانه لاله: بازدید :4 مهر تا  9 آبان 1396 /  ساعت 9 تا 13-14تا19.

نشانی: خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمال پارک لاله،جنب هتل لاله

> ایجاد شده توسط:axkhaneh
>دسته بندی:
تعداد بازدید 3038 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها: نمایشگاه عکس موزه محرم نگارخانه لاله تاریخی
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.